מגמות בעיצוב רהיטים לילדים

כשמדובר בעולמם של הילדים ובהתאמת הריהוט לצורכיהם, יש צורך לחשוב בפונקציונליות מירבית – שמגירות הכוורת יהיו נגישות וגדולות, שהספסל שמשמש לישיבה יכיל גם תאי אחסון כדי לחסוך במקום, שהארגזים תחת המיטה יהיו נוחים להכיל נעליים, מצעים, משחקים וכו'. החשיבה נעה למחוזות נוספים מעבר לפן העיצובי.

הראשון בשלבים השונים שבעיצוב רהיטים, הוא הדמיון שאח"כ הופך לשרטוט מפורט. בשלב הבא, השרטוט קורם עור וגידים והופך לצבעוני ומוחשי יותר. זהו שלב טרום העבודה בו ניתן כמעט לחוש ולחוות כיצד יראה המוצר המוגמר. מה יהיה גובהו, עומקו, היכן ימוקם בחדר המיועד ולבסוף, אילו צבעים ישמשו את הרהיט.

לבסוף, השלב הכמעט אחרון, הוא בעצם שלב בניית הרהיט. בסיומו, מגיע השלב האחרון, צביעת הרהיט.

רהיט זה עושה כעת דרכו לחדר של ילד מיוחד שכה ציפה למיטתו החדשה ואולי גם לשולחן הכתיבה עליו יכתוב בעוד מספר חודשים כשיעלה לכיתה א'. המפגש הוא מפגש לטווח ארוך, כי רהיט שמתוכנן בקפידה תוך דגש על בחירת חומרים איכותיים, גימור איכותי וצביעה מושלמת, הוא רהיט שלא מוותרים עליו לאחר זמן מה.

בחירת הצבעים

אפשרויות העיצוב הן רבות ומגוונות כשמדובר בעץ שמהווה את אחד מחומרי היסוד המשמשים לריהוט.

ניתן להשתמש במגוון של סוגי עץ, כאשר העדיפות היא לעץ מלא שהינו גושני (גוש אחד כגון אורן, ליבנה, מייפל וכו'). עץ מלא מתאים במיוחד לחדרי ילדים כי הוא חזק, לא מתפרק ומחזיק זמן רב.

כיום ישנה חזרה לשימוש ב- m.d.f שאינו רעיל כמו שטענו פעם ונמצא חזק וראוי לשימוש למטרה זו.

הצביעה המיוחדת היא שמקנה את המראה הסופי המוגמר. יופיו של הרהיט הוא תוצר של צביעה מושלמת, עכשווית ואיכותית מבחינת בחירת הצבע.

"מומלץ לשלב שניים עד שלושה

צבעים כשמדובר בחדר מושלם

(מיטה, שידה, ארון, מדף)

כדי ליצור עניין ולא לגרום לעין להשתעמם"

האופנה כיום בעיצוב רהיטים לילדים מתרחקת מהנועזות ומבחירת צבעים מאוד דומיננטיים ומתמקדת בצבעים רכים, מעושנים כגון שמנת ואפילו לבן נקי שנכנס גם כצבע משלים באביזרים, וילונות ופרקטים לבנים, תכלכל אפור מעושן, ירקרק בהיר, סגלגל מעושן וכו'. המגוון הוא עצום והשילובים הם רבים. מומלץ לשלב לא פחות משני צבעים כדי ליצור עניין ולא לגרום לעין להשתעמם.

הנטייה היא לבחור צבע אחד דומיננטי שישלוט במרבית הרהיטים. למשל: שמנת, ולהוסיף אלמנטים קטנים יותר בצבע נוסף. למשל: חזית מגירה, ידיות, פלטה עליונה של שולחן וכו'.

בחירת צבעים נכונה היא החלק הקשה ביותר בכל מה שקשור לעיצוב רהיטי ילדים וההתלבטות הינה משיקולים שונים.

חלק מההורים יעדיפו ללכת בעקבות צבעים שהם עצמם מאוד אוהבים, חלקם יתאימו את צבעי הריהוט לצבע הקיר שכבר קיים ואולי לשטיח שכבר נקנה, חלקם אף ישאלו את הילדים מה הם מעדיפים ואחרים ישאירו את מלאכת הבחירה למעצב. כשצובעים רהיטים לחדרי ילדים יש לבחור בצבעים אקריליים, שאינם רעילים על בסיס מים. כיום יש בשוק שפע רב ומגוון של צבעים שניתן לערבבם ולהגיע לגוון הרצוי.

חידוש נוסף הוא, צבע אקרילי רחיץ. רהיט שצבוע בצבע מהסוג הזה, ינוקה בקלות ללא מאמץ.

אל לנו לשכוח שילדים הרי נוטים ללכלך, והרבה.

לסיום

צבע מאז ומעולם היווה בסיס חשוב במגוון נושאים שונים של חיינו, הן בעצוב מוצרים, תחום הקוסמטיקה, האומנות וכו'.

בשנים האחרונות מגמת עיצוב רהיטים מעוצבים לילדים תופסת תאוצה רבה.

כולנו רוצים את הטוב ביותר עבור ילדינו. כולנו מעדיפים מוצר יפה, אסטטי, אך בל נשכח שאיכות חשובה לא פחות.

לכן יש לשים לב לבחירת סוג העץ, לטיב העבודה, לשימוש בצבעים המתאימים ולא פחות חשוב, שימוש בדמיון ויצירתיות כדי להגיע לתוצאה מושלמת.